2013-07-13

İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi'nden ne istiyorum?Aalto Universitesi (bir zamanların TKK'i - Helsinki University of Technology'si) Kütüphane portalı. 

Kitap süresini uzatma hakkınız 99 kere. Pratik olarak öğrenci olarak kaldığınız müddetçe ve biri kitabı talep etmediği sürece kitap sizde kalabilir. Harika değil mi? Belki İTÜ Kütüphanesi gibi 24 saat açık değil, (Finlandiya'da böyle bir yer bulmak hiç kolay bir iş değil bu arada), ancak yine de İTÜ'nün bize 3 kere gibi komik bir süre vermesi de pek hoş değil. Nitekim bu kütüphane en azından ana kütüphane binası itibariyle İTÜ Mustafa İnan'dan daha küçük gözüküyor. Yani kısacası İTÜ'nün bu tarz bir uygulama yapması fiziksel olarak mümkün olmalı.
Ayrıca, alacağınız kitap sayısına da sınır yok. Geçen dönem Kanada Carleton Üniversitesi'ne exchange'e giden bir arkadaşım, kütüphaneden alabileceği maksimum kitap sayısının 100 olduğunu söylemişti. Hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceğiniz, dolayısıyla pratikte istediğiniz kadar kitap alabileceğiniz bir kütüphane. Sanıyorum benzer bir durumu, ben de bu kış Waterloo Üniversitesi'nde yaşayacağım. Mutlaka paylaşmayı planlıyorum. 

Ancak işin özü, İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi, bize de pratikte sınırsız kere yenileme ve kitap alma hakkı  ver! :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder