2016-03-13

Sus! Kimse Duymasın

 Bir hafta önce ATA dersimde hoca Ankara'nın başkent olmasını şöyle açıkladı;
"En başlı sebebi, güvenli olmasıydı Ankara'nın. Konumu güzeldi, Anadolu'nun tam kalbi. Peki neden güvenliydi? 
Kimse istememişti çünkü Ankara' yı! İtilaf Devletleri kendi aralarında bölüşürken Osmanlı' yı, aman o taraf da kalsın Osmanlı' ya orada takılsınlar demişlerdi! En baştan beri Osmanlı' ya bırakılan nadir yerlerden biriydi."
Atatürk' ün harcadığı çabalarla, Türkiye' nin kalbi olmuş, eskiden ülkenin zenginlerinin gelip alış veriş yaptığı, bankaların merkezleri başkentte olma zorunluluğundan dolayı(şuan bunların hepsi İstanbul'da) bütün paranın döndüğü modern, orta boylu fakat bütün ihtiyaçları giderebileceğiniz, sevimli bir şehre dönüşmüş zamanla.
Benim bütün ailem, hatırı sayılır sevdiğim pek çok arkadaşım var Ankara' da. Güven Park' ı hatıralarım da Gezi zamanına dayanıyor, annemle ve Dilara ile az mı biber gazı yedik oralarda? Gezi zamanında görmeliydiniz, nasılda polis kaplıydı! Hele baktılar insanlar parkta çadır kuruyor, kütüphane kurmuşlar kitap okuyor falan; tövbe yarabbi! Bu büyük suçtu karantinaya aldılar parkı, kuş uçurtmuyorlardı parkta.
Şimdi bunları yapanlar, büyük(!) devlet başlarını koruyor. Önemli çünkü. Onların adım atabilmesi için düzinelerce korumaya ihtiyaçları var ve bu çok GÜNDELİK bir şey. Ankara çok güvensiz bir yer çünkü baksanıza ufak insanların haline. Arada ölüyorlar falan yazık, ölmek istemiyorlarsa kaçsınlar canım. Geri kalanlar için de başkan sağ olsun!
Nasıl oldu da bu kadar güvensiz oldu Ankara? Kim sorumlu ülkemin insanlarının güvenliğinden? Gezi' de bu kadar iyi savunma yapan, adamlar neyle meşgul şuan?

Yakında daha 'güvenli' diye başkenti İstanbul'a taşırlarsa şaşmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder